видатні харків'яни

Курбас Лесь
актор, режисер, драматург

Видатний український режисер, драматург, актор Олександр-Зенон Степанович Курбас, відомий за псевдонімом Лесь Курбас, народився 25 лютого 1887 року у місті Самбір. Середню освіту здобув в Тернопільській гімназію, вищу - в Львівському та Віденському університетах. Театр з дитинства манив Леся, оскільки батьки були акторами галицького театру.

У 1916 році Курбас стає актором в театрі Миколи Садовського, проте саме там він зацікавився більше режисурою. З його участі було організовано Молодий театр, а також турне трупи “Кийдрамте” по Київщині.

Центром творчих здобутків Леся Курбаса став створеним ним у Харкові філософський театр “Березіль”. Його вистави були сповнені змалювання суперечності буття і людини у ньому. “Березіль” співпрацював із драматургом Миколою Кулішем, чиї  п’єси ставили на сцені.

Діяльність Курбаса нерідко не задовільняла смаки радянських критиків, проте саме самобутність театра стала його особливістю. Лесь Курбас відстоював свої погляди, незважаючи на несприймання них масами, і в результаті чого на нього було створено наклеп, звільнено з посади керівника театра та заарештовано в Москві.

Це був не останній арешт режисера, адже у 1934 році його засудили до 5 років ув’язнення та вислали на будівництво Біломорсько-Балтійського каналу. У 1937 році Курбаса приговорили до страти разом із Миколою Кулішем. Влада приховала причини смерті режисера від його дружини, сказавши, що помер він у результаті крововиливу в мозок.

Леся Курбаса реабілітували та скасували постанову “Про позбавлення звання народного артиста” посмертно. Ім’я митця названо Львівський академічний театр, вулиці у багатьох містах України, меморіальний музей на Тернопільщині, а на фасаді Харківського державного академічного театру встановлено дошку пам’яті Лесю Курбасу.

повернутися