Видатні Харків'яни

Ландау Лев Давидович

фізик, лауреат Нобелівської премії

Лев Ландау - фізик, який досліджував явища надпровідності та надплинності, створив школу видатних фізиків-теоретиків та здобув Нобелівську премію за “піонерські роботи в галузі теорії конденсованих середовищ, особливо рідкого гелію”.

Народився 22 січня 1908 року в Баку у родині інженера-нафтовика. Закінчив Бакинський державний університет імені Кірова та Ленінський університет. У 1927 році стажувався у Данії у відомого фізика Нільса Бора, після чого був направлений до Англії та Швейцарії.

Кар’єра в Україні розпочалась із очолення ним відділу фізико-технічного інституту в Харкові. Завдяки його зусиллям, сучасники Ландау зауважують, що харківський УФТІ став одним з осередків провідних світових центрів фізики.

Лев Давидович був заарештований за антирадянську агітацію у 1938 році і провів рік у в’язниці, завдяки втручанню колеги-фізика Петра Капиці термін його арешту скоротився.

Ландау стає співробітником Інституту фізичних проблем, заснований вищезгаданим Петром Леонідовичем.

У житті видатного фізика трапилась автокатастрофа, у результаті якої Ландау 3 місяці провів у комі. Науковця вдалось врятувати завдяки кваліфікованому медичному втручанню та допомоги фізиків з усього світу. Після аварії він  припинив займатись наукою, проте незадовго до смерті був готов повернутись до своєї діяльності.

Йому було проведено операції з усунення непрохідності кишківника, що стало причиною утворення тромбоемболії легеневої артерії і спричинило смерть. Помер Лев Ландау 1 квітня 1968 року в Москві.

повернутися