Видатні Харків'яни

Шульженко Клавдія Іванівна

співачка і актриса

Народна артистка СРСР, Шульженко Клавдія Іванівна, народилась 24 березня 1906 року у Харкові. Любов до музики маленька Клавдія перейняла від свого батька, який виконував українські народні пісні у родинному колі. Середню освіту здобула в Харківській приватній гімназії, де розпочала брати участь в культурному житті молоді та міста, виступати на імпровізованих концертах та благодійних вечорах.

Першою викладачкою Шульженко з фортепіано була піаністка Солнцева. Талант Клавдії Іванівни помітив відомий вокальний педагог Чемезов Микита Леонтійович, який навчав майбутню співачку музичної літературі, нотної грамоти та сольфеджіо.

У 1923 році Шульженко стала артисткою Харківського драматичного театру, виконавши пісню “Розпрягайте, хлопці, коні”. Співачка розпочала гастрольну кар'єру та виступала на сцені Ленінградського Маріїнського театру, у Києві, Нижньому Новгороді, Харкові, а після виступу у Московському мюзик-холі стала його солісткою. Під час гастролей вона познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком, артистом Володимир Кораллі. Їх весiлля проходило у харківській квартирі композитора Юлія Мейтуса.

У часи Другої світової війни новостворений оркестр Клавдії Іванівни став фронтовим джаз-оркестром, з яким співачка виконувала славнозвісну пісню “Синий платочек”. Відомо, що під час Ленінградської блокади Шульженко дала більше 500 концертів для солдат, а у 1942 отримала медаль “За оборону Ленінграду”. На знак вшанування її діяльності під час війни, 9 травня 1945 співачку було нагороджено орденом Червоної Зірки, згодом присвоєно звання заслуженої артистка РСФСР.

У листопаді 1977 році стався останній виступ Клавдії Шульженко у Харкові, після чого вийшла грамплатівка “Портрет”. Померла співачка 17 червня 1984 року у Москві.

повернутися